Nejčastější chyby v péči o jemné prádlo – 1. díl
Jak již napovídá slovo "jemné", erotické spodní prádlo vyžaduje jemné zacházení. Pokud chcete, aby Vám nejen dobře sloužilo, ale vypadalo stále jako nové, věnujte Vašemu jemnému prádlu více pozornosti, než běžnému oblečení. Správná péče nevyžaduje žádné speciální znalosti ani dovednosti. Stačí si osvojit pár jednoduchých pravidel. V dnešním článku si tedy ukážeme 7 nejčastějších chyb, které mnoho z nás dělá při péči o spodní prádlo.
1. Perete spodní prádlo s ostatním oblečením
Pokud třídíte prádlo pouze na bílé a barevné, zaděláváte si na průšvih. Sice zdánlivě ušetříte peníze i čas při čekání, až se nahromadí dostatečné množství špinavého oblečení jedné barvy, ale svému šatníku moc dobrou službu neděláte. Různé materiály i stupně zašpinení vyžadují různou péči, ať už se jedná o množství prací chemie, máchání a teplotu vody. Nehledě na to, že prát spodní kalhotky společně s utěrkami není zrovna hygienické.
2. Aviváž používáte automaticky
Naučila Vás maminka přidávat odměrku voňavé aviváže automaticky do každé pračky? Pak věřte, že ne ve všem mají zkušené hospodyňky vždy pravdu. Aviváž plní nejen funkci parfemační, ale zároveň změkčuje tkaniny a má vliv na strukturu vláken. K některým typům prádla se proto vysloveně nedoporučuje aviváž přidávat, aby se zabránilo nežádoucím změnám na oblečení. Při rozumném používání aviváže navíc můžete výrazně ušetřit.
3. Perete prádlo rozepnuté
Zdá se Vám to jako zbytečnost, kontrolovat zda dáváte svůdnou podprsenku do pračky zapnutou, či rozepnutou? Nebo si dokonce myslíte, že kolem rozepnutého prádla lépe proudí voda i prášek a lépe se tak vypere? Bohužel je to přesně naopak. Pokud necháte háčky či zip během praní rozepnutý, během rychlých otáček se Vám mohou snadno zaháknout např. do krajky, či povytáhnout nitku na saténových kalhotkách. Cena za jejich pořízení je určitě vyšší, než minuta strávená pečlivým zapnutím všech praných kousků.
4. Podprsenky perete bez pracího sáčku
Pokud perete podprsenky v pračce, protože máte pocit, že ručně je nikdy dostatečně nevyčistíte, měli byste s nimi zacházet zvlášť pečlivě. Základním pravidlem je používat speciální látkové pytlíky na jemné prádlo. V nich se nejenže neodepnou a nezamotají ramínka, ale také podstatně snížíte pravděpodobnost, že se v místě ostrého konce kostice podprsenka či korzet roztrhne a bude Vás pak trápit při nošení a vyžadovat ruku švadlenky.
5. Propocené prádlo se snažíte "vyvařit"
Nežádoucí mastnotu a zašlost můžete varem a vhodným přípravkem odstranit z kuchyňských utěrek, nikoliv však ze spodního prádla. Zejména pružné body a elastické podvazky vždy obsahují větší či menší množství umělých materiálů, které špatně snášejí vysoké teploty. Po vyprání potom méně drží tvar a ztrácejí přirozenou pružnost.
6. Používáte jeden prášek na všechno
Máte jeden univerzální prací prostředek, který dávkujete bez většího rozmyslu, ať už perete světlé, tmavé, ložní či jemné prádlo? Nejenže doslova plýtváte penězi, ale výrazně zkracujete životnost Vašeho oblečení. Zatímco běžné kousky, jako bavlněná trička či džíny snesou téměř jakýkoliv druh prášku, na jemné prádlo je třeba vybírat pečlivěji- ideálně tekuté či gelové prostředky. Pomůžete tím jak Vašim oděvům, tak pokožce v citlivých partiích.
7. Odstříháváte cedulky z nového prádla
Pokud si nejste jistí, jak správně vyprat bodystocking či krajkové podvazky, není nic jednoduššího než se podívat na textilní cedulku na tom či onom kousku. Pokud je však první věc, kterou po příchodu z obchodu uděláte, odstřižení všech "přebytečných" visaček, pak Vám nezbývá nic jiného, než si osvojit pár základních tipů a triků pro praní jemného prádla. Ty nejdůležitější z nich se dočtete ve druhém díle našeho článku.
Vloženo 03.03.2015 7rano.cz